Giyotin makas kesim, bugün içinde bulunduğumuz pek çok binada kullanılan ve çelik konstrüksiyonlarda yer alan dikkate değer bir kesimdir. Yaygın kullanılan bir kesme yöntemi olan giyotin kesim için çift bıçağa sahip olma özelliğinden dolayı, “Çift taraflı” adıyla da anılmaktadır.
Geçmişte manuel olarak çalışan giyotin kesimi, CNC teknolojisinin üretimde yerini almasıyla birlikte bilgisayarlı çalışma sistemine dahil olarak standart ve verimli bir ürünün oluşturulması için başarılı bir ekipman olarak ortaya çıkmaktadır.

Temel Çalışma Prensibi
Giyotin kesimin genel olarak incelediğimizde temel prensibi hepimizin evinde bulunan basit ev makaslarıyla genel olarak aynıdır. Giyotin kesimde hareket halinde bulunan iki bıçak, arasına koyulmuş olan parçaları keser ve böylece işlem gerçekleştirilmiş olunur. Kesme kapasitesi olarak incelendiğinde giyotin kesimler standardın dışında istenen ürünün ortaya çıkmasını sağlayabilecek nitelikte değişkenliğe sahiptir. Giyotin makas kesimde kesme boşluk ayarı, bıçak ayarı ve arka dayama ayarı sayesinde operatör, istenilen ürünü hatasız bir şekilde hazırlama şansına sahiptir.

Giyotin Kesim Nerelerde Kullanılır?
Giyotin kesim yönteminin temel kullanım alanı inşaatlardır. Çok katlı binalardan, gökdelenlerden başlamak üzere, müstakil evlerin inşasından fabrika inşaatlarına kadar birçok farklı yapıda giyotin kesimin kullanıldığını görmekteyiz. Bununla birlikte genel olarak profil demirin kullanıldığı neredeyse her yerde giyotin kesim vardır. Kalite ve dayanıklılık olarak başarılı ürünlerin ortaya çıkmasından dolayı tercih edilen giyotin kesim yöntemi tarım ve makine yapım sektörü tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Neredeyse Her Sektörde Var
Giyotin kesimin kullanım alanları yalnızca inşaatlar, tarım sektörü ve makine yapımıyla da sınırlı değildir. Beyaz eşya, ısıtma, havalandırma, gemi üretimi, havacılık, otomotiv ve her türlü binek araç, endüstriyel cihaz, telekomünikasyon, mobilya sektörü gibi sektörlerde de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu da giyotin kesimin ne kadar verimli olduğunun bir göstergesidir. İnce sac kesiminde yüksek performans gösteren giyotin makas kesim, düşük yatırım maliyeti, kolay kurulum ve eğitimi, enerji verimliliği ve genel olarak diğer kesim makinelerine göre sessiz çalışma sistemiyle avantajlı bir şekilde tercih edilmektedir.

Abkant Büküm Nasıl Yapılır?
Abkant büküm makineleri ile bükme işleminin nasıl yapıldığı birçok müşterinin merak ettiği konuların başında yer almakta. Bu sistem en basit dille sac bükme için kullanılan popüler bir yöntemdir. Hem ince, hem de kalın saclar için rahatlıkla kullanılabilir. Sistemi popüler kılansa, hayatımızın her alanına giren bilgisayarlı teknolojiyi içinde barındırmasıdır. İşleyişine baktığımızda abkant büküm; sac bükme hızının ince işçilik noktasında ayarlanmasını sağladığı gibi, bükücü ucun ve bükülecek yerin denk getirilmesinde de üst seviye başarı sağlamaktadır. Denebilir ki, insan eliyle standart bir şekilde yapılması mümkün olmayan birçok işlem, CNC teknolojisi ve bilgisayar sayesinde abkantli büküm makinesi ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Sürekli İmalat İmkanı
Birçok üründe standart oluşturulmasını isteyen ve aynı etikete sahip iki ürün arasındaki fiziki fark oluşmasından hoşlanmayan üretici ve tüketiciler için biçilmiş kaftan olarak değerlendirilen abkantli büküm makinesi sayesinde ortaya standart bir kalite sunmak da mümkün. Bunun için yapılacak tek şeyse malzemenin cinsinin belirlenmesi. Bundan sonraki adımda kalıplar ve malzemenin uyumundan, büküm işlemi sırasında kullanılacak açıya kadar birçok etken otomatik olarak belirlenir. Bu aşamadan sonra üreticiye düşen tek şeyse üretimin keyfini çıkarmak ve oluşturulan standart sayesinde sorunsuz bir imalat süreci geçirmektir.

Birçok Sektöre Hitap Ediyor
Abkantli  büküm, pratik ve kullanışlı bir yöntem olması nedeniyle bugün birçok farklı sektörde kullanılan ürünlerin imal edilmesinde de büyük bir pay sahibi olmuş durumda. Dünyada ve ülkemizde önemli sektörlerden otomotiv ve gemicilik sanayi başta olmak üzere, kalıp tan makine imalatına, aydınlatmadan yedek parçaya, asansör parçalarından klimaya ve hatta reklamcılık ile mimariye kadar pek çok sektörde abkant makineleriyle imal edilmiş parçaların kullanıldığını görmek mümkündür.